banner

About Us

Board of Directors

Neil Bush

Chairman
Non-Executive & Non-Independent Director
Date first appointed: 22 April 2013 | Date last re-elected: 6 August 2020

Mr. Bush is a director of American Pacific International Capital, Inc. ("APIC") and a business partner of Mr. Gordon Tang (a former Non-Executive Director) through the Company. Mr. Bush has been involved in energy and international business development for over three decades beginning in 1980 where he worked with Amoco Production Company (now known as BP plc) in Denver, Colorado. During the 1980s, Mr. Bush formed two independent oil companies that explored for oil in various states in the United States including Wyoming, Colorado, California and Michigan, as well as in Argentina. For the past 30 years, Mr. Bush has engaged in various international business development activities in China and the Middle East.

He has travelled to at least 34 cities in China and has worked with numerous entities on a variety of projects including real estate development, education, healthcare and manufacturing business.

Mr. Bush is the third of five children of the late 41st United States President, Mr. George H.W. Bush, and his wife Barbara. He graduated from Tulane University with a Bachelor’s Degree in International Economics and from the Tulane University Freeman School of Business with a Master’s Degree in Business Administration.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 March 2020):

  • Hong Kong Finance Investment Holding Group Limited (f.k.a. Hoifu Energy Group Ltd) (Deputy Chairman), listed on the Stock Exchange of Hong Kong

Other major appointments/Principal commitments:

  • Barbara Bush Houston Literacy Foundation (Chairman)
  • Bush School of Government and Public Service (Chairman)
  • George HW Bush Foundation for US China Relations (Chairman)
  • Houston Salvation Army (Board member)
  • Points of Light (Chairman)

Celine Tang

Group Managing Director
Executive & Non-Independent Director
Date first appointed: 14 January 2013 │ Date last re-elected: 25 July 2019

Mrs. Tang was first appointed as Non-Executive Director of the Company and re-designated as Executive Director on 1 February 2013 before being appointed as Group Managing Director on 1 December 2013. Since 2003, Mrs. Tang has been serving as the Managing Director of Haiyi Holdings Pte Ltd ("Haiyi"), where she oversees its daily operations and decision-making.

Mrs. Tang has been based in Singapore for more than 20 years and has an extensive understanding of Singapore’s business operating environment. She has served as the Executive Director of Tang Dynasty Pte Ltd since its inception in 1995 and has been instrumental in growing the trading and investment company to its scale today. Prior to that, Mrs. Tang was the Assistant Judicial Officer of Shantou Longhu District Court, China. She has been a Director of APIC, a diversified international investment holding company with businesses throughout the US and China, since 2001.

Mrs. Tang graduated with a Bachelor’s Degree in Literature from China People’s University for Police Officers (now known as People’s Public Security University of China). She is the spouse of Mr. Gordon Tang, the founder of Haiyi and an esteemed entrepreneur with a stellar track record in real estate and investments and a philanthropist who actively drives sports-related charity activities. Mr. and Mrs Tang are the owners of Aloha Sea Sports Club, which rents out equipment for water sports and conducts a wide range of water sport courses. All profits generated from the centre are donated for the development of sailing in Singapore.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 March 2020):

  • Chip Eng Seng Corporation Ltd. (Chairman, Non-Executive & Non-Independent Director)
  • OKH Global Ltd. (Chairman, Non-Executive & Non-Independent Director)

Other major appointments/principal commitments:

  • JuYing Secondary School – Advisory Committee (Member)

Mao Jinshan, Jason

Managing Director, The US Operations
Executive & Non-Independent Director
Date first appointed: 22 April 2013 │ Date last re-elected: 26 July 2018

Mr. Mao Jinshan oversees the Group’s development projects and operations in the US. He was Vice President of APIC between 2012 and 2016 and currently serves as its President overseeing all aspects of APIC’s development projects, including the apartment development and the large-sized shopping centre development.

Mr. Mao embarked on his career as an engineer in Beijing, China in 1984 and entered the investment and finance sector 10 years later as an investment consultant in 1994. A year later, Mr. Mao joined China Everbright Pacific Limited (now known as China Merchant Holdings (Pacific) Ltd), where he was subsequently invited to join the board as an Executive Director. In 2004, Mr. Mao joined Haiyi Group as General Manager and his career at APIC began shortly after.

Mr. Mao graduated from Northwestern Polytechnical University, Xi’an, China with a Bachelor’s Degree in Engineering and from the University of Lancaster, United Kingdom, with a Master’s Degree in Business Administration.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 March 2020):

  • Nil

Gn Hiang Meng

Non-Executive & Lead Independent Director
Date first appointed: 1 December 2013 │ Date last re-elected: 6 August 2020
Chairman: Audit Committee
Member: Nominating Committee and Remuneration Committee

Mr. Gn has more than 30 years of investment banking and hospitality industry experience. He was a senior banker with the United Overseas Bank Group for 28 years and was the Deputy President of UOL Group prior to his retirement in 2007.

Mr. Gn holds a Bachelor’s Degree of Business Administration (Honours) from the National University of Singapore.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 March 2020):

  • Centurion Corporation Limited (Non-Executive and Lead Independent Director)
  • Haw Par Corporation Limited (Non-Executive & Independent Director)
  • Koh Brothers Group Limited (Non-Executive & Independent Director)
  • TEE International Limited (Non-Executive & Independent Director)

David Hwang Soo Chin

Non-Executive & Independent Director
Date first appointed: 29 July 2013 │ Date last re-elected: 25 July 2019
Chairman: Remuneration Committee
Member: Audit Committee and Nominating Committee

Mr. Hwang brings with him more than 30 years of management experience in both manufacturing and property investment/development industries. Over the course of his career, he has held senior management positions and board appointments in various public listed and private companies in Singapore and abroad.

Mr. Hwang graduated from the Queensland University in Australia with a Bachelor’s Degree in engineering (Chemical) and a Post-graduate Diploma in Computer Science.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 March 2020):

  • Nil

Lawrence Lua Gek Pong

Non-Executive & Independent Director
Date first appointed: 21 August 2020
Chairman: Nominating Committee
Member: Audit Committee and Remuneration Committee

Lawrence Lua joined DBS Bank in 2011 as the Managing Director and Head of Private Bank for South East Asia. He was also a Member of the DBS Bank Singapore Management Committee. In Dec 2019, he stepped down as Group Head of the Private Bank to take on the role of Senior Advisor. He is also an Independent Director of Bumitama Agri Ltd.

Lawrence has over 35 years of banking experience and was conferred a Fellow of the Institute of Banking and Finance in 2014. He held senior positions in various foreign private banks and was the Global Market Manager and Country Head for Citibank Private Bank Singapore from 1991 to 1999. Lawrence started his banking and finance career with the Monetary Authority of Singapore after graduating with a Bachelor of Social Science (Honours in Economics) from the National University of Singapore in 1982.

In addition to his role in DBS, Lawrence is Chairman of the IBF Private Banking Industry Workgroup and a Member of the IBF Standards Committee. He also serves on the Advisory Board for Wealth Management at the Singapore Management University. Beyond banking, Lawrence had held positions and served in various community based organizations including the Citizens' Consultative Committee and Town Council. He continues to serve as the Founding Chairman of a not-for-profit child development organization since 1991. He is also a mentor to Bettr Barista, a social enterprise involved in helping marginalized women and youth-at-risk.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 August 2020):

  • Bumitama Agri Ltd. - Independent Non-executive Director
  • IBF Private Banking Industry Workgroup - Chairman
  • IBF Standards Committee - Member
  • Advisory Board for Wealth Management of Singapore Management University - Member
  • PCF Sparkletots Preschool Board of Governors (Telok Blangah) - Founding Chairman
  • PCF Exco (Telok Blangah) - Member
  • Citizens' Consultative Committee (Nee Soon) - Chairman (effective date to be advised)
  • Bettr Barista (Social Enterprise) – Mentor

Yang Manlin

Non-Executive & Independent Director
Date first appointed: 1 October 2016 │ Date last re-elected: 6 August 2020

Ms. Yang was first appointed as Alternate Director to Mr. Yang Dehe, who was an Independent Non-Executive Director of SingHaiyi, on 1 August 2014, and subsequently appointed as Independent Non-Executive Director of the Group on 1 October 2016. Ms. Yang has several years of experience in the accounting field. She also serves as a Director of Hai Run Pte Ltd, a shareholder of the Company.

Present Directorships in other listed companies (as at 31 March 2020):

  • Nil

Other major appointments/Principal commitments:

  • Guangzhou Wan Xing Real Estate Exploitation Co., Ltd. (General Manager Assistant)

All Rights Reserved © SingHaiyi Group Ltd.

x SingHaiyi